Det sexuella våldet ökar i krig och konflikt
Sexuella övergrepp och sexuellt våld mot kvinnor ökar i krig och konfliktsituationer. Det kan handla om våldtäkter, men också om andra typer av sexuellt våld som påtvingade äktenskap, prostitution, sexuellt slaveri och människohandel för sexuella ändamål och trafficking. Det sexuella våldet drabbar kvinnor på plats i krigsområden, men också de som har flytt från krig riskerar utsättas för övergrepp; i flyktingläger eller trafficking vid gränsområden. Under coronapandemin såg vi även att det sexuella våldet ökade i alla länder där Kvinna till Kvinna är verksamma.
Förövarna finns i nära relationer och på båda sidorna av konflikter, men förekommer även i FN:s fredsbevarande trupper. Stereotypa föreställningar om kön och genus gör att kvinnor ofta ses som något att beskydda i krig. Därför används våldtäkt och annan sexuell exploatering av militära styrkor som ett sätt att ’förödmjuka’ fienden. Inte sällan tvingar man män se på när deras hustrur, döttrar eller mödrar våldtas. Våldtäkt och andra övergrepp mot kvinnor och barn används som ett vapen av krigförande parter.
Våld i nära relationer ökar under konflikt och postkonflikt och kan bero på stress, trauma, osäkerhet och kollaps av sociala nätverk, ekonomiska svårigheter, att tvingas på flykt, förstärkning av skadliga genusnormer och normalisering av våld.
