Så långt räcker en gåva på 500 kr!
Fyra kvinnor kan lära sig köra bil i organisationen Gaenatis egen körskola för kvinnor i Georgien.
En gynekolog kan under en månad genomföra undersökningar på ca 35 patienter vid Avangards gynekologmottagning i Abchasien.
En kvinna kan gå en ledarskapsutbildning under en dag för politiskt aktiva kvinnor i organisationen Une, Gruanjas regi i Albanien.
Telefonkostnaden för en månad täcks för en kvinnojourslinje för misshandlade kvinnor som drivs av volontärer genom organisationen SAWA på Västbanken.
Fem kvinnor kan delta i en workshop anordnad av Baghdad Women´s Association i Irak om kvinnors rättigheter och deras möjligheter att delta i fredsprocessen.
Material till fyra unga Roma-tjejer som deltar i sex stycken träffar som organisationen Edona i Kosovo anordnar där de får information om och kan diskutera sina rättigheter när de gifter sig.

